sobota, 15 października 2016

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne

Lista składników jest dość umowna, spotykałem się z najróżniejszymi. Podstawowe i niezmienne są oczywiście ogórki, woda i sól. Znaczy się tak: najlepsze jest kamionkowe naczynie, może też być duży słoik. Nalewamy do środka przegotowanej wody i nasypujemy solidne dwie łyżki soli na litr wody. Mieszamy i wrzucamy ogórki. Dobrze żeby nie za dużo ogórków było, tzn. żeby trochę przestrzeni miały, żeby nie były tak niemiłosiernie ściśnięte jeden obok drugiego. I dodajemy składniki, z którymi można nieco eksperymentować. Ja mam swój stały skład: kilka ząbków czosnku, dużo kopru, liść chrzanu, korzeń chrzanu, liść laurowy, ziele angielskie. A spotykałem się też z dodawaniem, np.liści porzeczki, dębu, czy wiśni, czy też brakiem liścia laurowego i ziela angielskiego. A nawet słyszałem o estragonie i gorczycy. Pewnie co osoba to przepis, co region to zwyczaj...

No i jak już zrobimy wszystko co trzeba to zakrywamy kamionkę lub słoik. Można to zrobić talerzykiem, chociaż ja osobiście preferuję ściereczkę.
I czekamy. I tutaj znowu osobiste preferencje wchodzą w grę. Trzymamy ogórki tyle, ile lubimy. Znam osoby, które już po 24 godzinach wyjmują ogórki, bo uważają, że są już gotowe. U mnie to muszą 3-4 dni poleżeć. Po tym czasie wyjmuję żeby już dalej nie kisiły się i trzymam w lodówce.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz